Bogdan Wenta (Projekt Świętokrzyskie) został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta Kielc. Przewodniczącym kieleckiej rady miejskiej został wybrany Kamil Suchański, lider stowarzyszenia "Bezpartyjny i Niezależny".

Bogdan Wenta w drugiej turze wyborów prezydenta Kielc uzyskał 49 178 głosów (61,25 proc.) i pokonał popieranego przez Zjednoczoną Prawicę Wojciecha Lubawskiego ("Porozumienie Samorządowe"), włodarza miasta od 2002 roku, na którego głosowało 31 114 osób (38,75 proc.).

Wenta został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta Kielc. "Ten mandat, który otrzymałem od kielczan przyjmuję z radością, ale jednocześnie z ogromną pokorą, czując ciężar spoczywającej na mnie odpowiedzialności za losy miasta i jego mieszkańców. Ten ciężar jest o tyle większy, że przez tyle lat kielczanie powierzyli zarządzanie miastem Wojciechowi Lubawskiemu, któremu bardzo dziękuję na pracę dla dobra Kielc. Ogromny kredyt zaufania dla naszego programu mobilizuje do jeszcze cięższej pracy" – powiedział nowy prezydent Kielc po złożeniu ślubowania.

Dodał, że liczy na dobrą współpracę ze wszystkimi radnymi. "Każdy dobry pomysł może liczyć na moją przychylność. Pamiętajmy, że mieszkańcy miasta doceniają merytoryczne dialogi, a negują brutalne konwersacje, czy pomówienia" – podkreślił Wenta, który obiecał, że "będzie uczciwie pracował i tego samego będzie wymagał od swoich współpracowników".

"Każdy, kto będzie pracował z pełnym zaangażowaniem, nie musi z troską myśleć o swoim zatrudnieniu, ponieważ mamy do wykonania bardzo dużo pracy. A w tej pracy są potrzebni przede wszystkim dobrzy urzędnicy. Wszystkie te zadania, które są przed nami, musimy wykonać razem" – zaznaczył prezydent. "Pokażmy mieszkańcom, że dokonali słusznego wyboru" – apelował Wenta.

Ustępujący prezydent Wojciech Lubawski pogratulował swojemu następcy sukcesu wyborczego. "Życzę dalszych sukcesów, bo wasz sukces będzie sukcesem Kielc. Nie jest mi bowiem obojętny los tego miasta, któremu służyłem przez 16 lat" – powiedział włodarz miasta w latach 2002-18.

Podczas pierwszej sesji, która odbyła się w Sali Stefana Artwińskiego w kieleckim magistracie radni odebrali z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach Piotra Zięby zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. W wyborach do 25-osobowej kieleckiej Rady Miasta, najwięcej głosów zdobyło PiS - 11 mandatów. Drugi był komitet Wenty "Projekt Świętokrzyskie" - siedem mandatów, trzecia Koalicja Obywatelska – sześć mandatów, jednego reprezentanta w radzie ma SLD.

W wyborach na przewodniczącego rady zgłoszono dwie kandydatury: Kamila Suchańskiego, który w wyborach startował z listy "Projektu Świętokrzyskie" i Jarosław Karysia z PiS, radnego trzech ostatnich kadencji. Nowym przewodniczącym Rady Miasta Kielce został Suchański, na którego głosowało 13 radnych. Jego kontrkandydat otrzymał 11 głosów. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali Jarosław Karyś, Joanna Winiarska (Projekt Świętokrzyskie) i Katarzyna Zapała (Koalicja Obywatelska).

W nowej kadencji Rady Miasta nie będzie sformalizowanej koalicji. W ubiegłym tygodniu Wenta zwrócił się z propozycją - do wszystkich ugrupowań, które są w radzie i poparły go w II turze wyborów - utworzenia klubu prezydenckiego. Przed II turą Wentę poparli kontrkandydaci z I tury wyborów na prezydenta: szef świętokrzyskiej PO Artur Gierada (Koalicja Obywatelska), szef SLD w Kielcach Marcin Chłodnicki (SLD-Lewica Razem) i Krzysztof Adamczyk, który w wyborach wystartował jako kandydat niezależny z poparciem PSL.

57-letni Wenta to były piłkarz ręczny, zawodnik m.in. Wybrzeża Gdańsk, FC Barcelony i SG Flensburg- Handewitt. Wystąpił w siedmiu finałach europejskich pucharów. Przez 13 lat grał w reprezentacji Polski (1981-94). Uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego handballu. W 1996 roku przyjął obywatelstwo Niemiec, w reprezentacji tego kraju występował m.in. na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000). W latach 2004-2012 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą zdobył m.in. wicemistrzostwo świata w 2007 r., a dwa lata później brązowy medal. W latach 2008-14 był trenerem klubu Vive Targi Kielce, z którym zajął trzecie miejsce w Lidze Mistrzów (2013).

Wenta w 2014 roku został wybrany z list Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim uzyskał blisko 40 tys. głosów. Wenta poinformował w ubiegłym tygodniu, że jego mandat został już wygaszony. Na prezydenta Kielc startował z własnego komitetu "Projekt Świętokrzyskie". W wyborach samorządowych jego ugrupowanie połączyło siły ze stowarzyszeniem "Bezpartyjny i Niezależny" Kamila Suchańskiego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski