W tajnym głosowaniu Soeder otrzymał 110 głosów za i 89 głosów przeciwnych przy trzech głosach wstrzymujących się. Tym samym zwykłą większość z 202 oddanych ważnych głosów uzyskał już w pierwszej rundzie głosowania.

Termin na wybór nowego szefa rządu Bawarii upływał 12 listopada. W poniedziałek CSU i centroprawicowe lokalne ugrupowanie Wolni Wyborcy (FW) podpisali umowę koalicyjną.

Bawarski landtag w nowej, rozpoczętej w poniedziałek kadencji składa się z sześciu frakcji, liczących łącznie 205 deputowanych. Koalicja CSU/FW dysponuje w nim 112 mandatami; podczas wtorkowego głosowania jeden chadecki deputowany był nieobecny.

Reklama

Po raz pierwszy Soeder został wybrany na premiera landu w marcu br. Na stanowisku tym zastąpił szefa CSU Horsta Seehofera, gdy ten objął ministerstwo spraw wewnętrznych w rządzie federalnym. Wówczas na Soedera zagłosowali tylko deputowani CSU, ale partia miała w landtagu większość bezwzględną.

Ostatni etap wyłaniania nowych władz Bawarii nastąpi 12 listopada - wówczas mają zostać ogłoszeni i zaprzysiężeni ministrowie i sekretarze stanu w rządzie Soedera. W koalicyjnym gabinecie trzy ministerstwa (kultury, środowiska i gospodarki, uzupełnione o resort rozwoju) przypadły w udziale Wolnym Wyborcom, a pozostałe 13 objęli politycy CSU. Wśród priorytetów nowego rządu partie wskazały politykę prorodzinną i ochronę środowiska.

W wyborach do bawarskiego parlamentu z 14 października CSU zdobyła pierwszy wynik (37,2 proc. głosów), a Wolni Wyborcy trzeci (11,6 proc.), po Zielonych. (PAP)akl/ kar/