Państwo włoskie musi odzyskać podatek od nieruchomości niezapłacony przez Kościół katolicki - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uchylając w ten sposób decyzję Komisji Europejskiej i własne orzeczenie z 2016 roku.

Zarówno Komisja Europejska w 2012 roku, jak i TSUE cztery lata później motywowały swe decyzje "trudnościami organizacyjnymi" w odzyskaniu podatku od nieruchomości od podmiotów niekomercyjnych takich jak kościelne szkoły, kliniki i hotele.

Uchylając tamto orzeczenie, sędziowie TSUE orzekli we wtorek, że okoliczności te stanowią jedynie "wewnętrzne trudności" we Włoszech.

Trybunał przyjął odwołanie złożone przez szkołę podstawową w Rzymie, skarżącą decyzję TSUE z 2016 roku, w której zgodzono się z KE, że państwo włoskie nie ma "absolutnej możliwości" wyegzekwowania niezapłaconego podatku za lata 2006-2011. Apelację rzymskiej szkoły poparła partia Włoscy Radykałowie.

Trybunał w wydanym orzeczeniu zalecił Włochom przeanalizowanie sposobu odzyskania podatku, choćby - jak dodano - "tylko częściowego".