Wspólną deklarację ws. zwalczania szkodliwych praktyk podatkowych podpisali ministrowie finansów Polski i Niemiec Teresa Czerwińska i Olaf Scholz - poinformował na Twitterze w piątek resort finansów.

"Dzisiaj w #MF minister finansów prof. Teresa #Czerwińska i minister finansów Niemiec @OlafScholz podpisali wspólną deklarację ws. zwalczania szkodliwych praktyk podatkowych. Dzięki niej Polska i Niemcy zacieśnią współpracę w tym zakresie. #konsultacjePLDE" - napisano na Twitterze MF.

W piątek rozpoczęła wizytę w Polsce kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tematem XV polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych - jak zapowiedziała wcześniej w rozmowie z PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - "będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa".

Jak dodała, konsultacje międzyrządowe, jako ważny instrument współpracy bilateralnej, odbywają się z reguły co roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnie odbyły się w czerwcu 2016 roku w Berlinie.

Z programu piątkowej wizyty kanclerz Merkel w Warszawie wynika, że ok. godz. 15 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej niemieckiego rządu, a ostatnim punktem wizyty ma być złożenie wieńców przez szefów obu rządów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel będzie piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

Rozmowa - jak informowała wówczas PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska - dotyczyła m.in. przyszłości polityki migracyjnej, stanu negocjacji o Brexicie oraz polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła - jak mówił wtedy Morawiecki - spraw: klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy.

Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie.