Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czwartek rozmawiała telefonicznie z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem, potępiła zdecydowanie zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformowały w komunikacie służby prasowe niemieckiego rządu.

"Kanclerz wezwała Arabię Saudyjską do przeprowadzenie szybkiego, przejrzystego i wiarygodnego dochodzenia. Podkreśliła, że wszystkie osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - głosi oświadczenie.

W niedzielę Merkel zapowiedziała, że do czasu wyjaśnienia okoliczności śmierci Chaszodżdżiego Berlin wstrzyma eksport broni do Arabii Saudyjskiej. W poniedziałek pani kanclerz powtórzyła tę deklarację: "To musi zostać wyjaśnione. Dopóki nie zostanie wyjaśnione, nie będzie eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Zapewniam was o tym bardzo stanowczo".

Arabia Saudyjska jest drugim odbiorcą niemieckiego uzbrojenia po Algierii.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier wezwał w poniedziałek państwa UE, by te poszły za przykładem Berlina i przestały eksportować broń do Arabii Saudyjskiej, dopóki kraj ten nie wyjaśni sprawy zabójstwa Chaszodżdżiego.

Dżamal Chaszodżdżi, krytyczny wobec władz w Rijadzie saudyjski dziennikarz, zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany na terenie placówki. Rijad z początku utrzymywał, że dziennikarz wyszedł z konsulatu, ale po ponad dwóch tygodniach od zniknięcia Chaszodżdżiego i wskutek presji międzynarodowej w końcu przyznał, że dziennikarz został tam zabity.