Chwierut pokonał starostę oświęcimskiego Zbigniewa Starca (PiS) – 24,01 proc., Ewę Momot (KWW KOS 2018) – 4,19 proc., a także Agatę Wiśniowską (KWW Miasto Oświęcim Praca i Rozwój) – 2,81 proc.

W wyborach do 21-osobowej oświęcimskiej rady miejskiej po siedem mandatów wywalczyły komitety: Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska, cztery – komitet Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, dwa – komitet KOS 2018, a jeden – Porozumienie dla Oświęcimia.

Janusz Chwierut ma 53 lata. Z wykształcenia jest ekonomistą. Początkowo związany był z Unią Wolności. Przez dwie kadencje był posłem Platformy Obywatelskiej. Pełnił także funkcję radnego Oświęcimia, członka zarządu miasta, a także radnego powiatowego.

W 2010 r. w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta przegrał walkę różnicą 81 głosów z Jackiem Grosserem, który jednak nie objął urzędu ze względu na stan zdrowia. W 2011 r. po zmianie przepisów ówczesny premier Donald Tusk mianował Chwieruta pełniącym obowiązki prezydenta. W 2014 r. ponownie stanął w wyborcze szranki. Zwyciężył w pierwszej turze. Poparło go 59,12 proc. głosujących. (PAP)

autor: Marek Szafrański