Zygmunt Frankiewicz został ponownie prezydentem Gliwic, zwyciężając już w pierwszej turze. Frankiewicz, który jest też prezesem Związku Miast Polskich, sprawuje władzę nieprzerwanie od 1993 r. To najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce.

63-letni Frankiewicz jest bezpartyjny, startował w listy komitetu Koalicja dla Gliwic. W tegorocznych wyborach poparła go też Koalicja Obywatelska. Pokonał m.in. posła PiS Jarosława Gonciarza, który wcześniej był gliwickim radnym.

Ogłaszając w sierpniu ubieganie się o reelekcję, Frankiewicz mówił, że wyzwaniem kolejnej kadencji w mieście będzie służba zdrowia – lokalne władze chcą zbudować nowy szpital. Wkrótce w Gliwicach ma też powstać centrum przesiadkowe. Wartość tej inwestycji szacuje się na 250 mln zł.

Zygmunt Frankiewicz urodził się w 1955 r. w Gliwicach. W 1979 ukończył studia na Politechnice Śląskiej, po których został pracownikiem naukowym tej uczelni. W 1987 uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Habilitował się w 1994 r.

W latach 1990–2002 zasiadał w Radzie Miasta Gliwice, od lutego do września 1993 r. był jej przewodniczącym. W 1993 r. rada powołała go na stanowisko prezydenta, później wygrywał w wyborach bezpośrednich.

Frankiewicz należał do Unii Wolności, później był jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej na Śląsku. Odszedł po konflikcie w partii spowodowanym próbą zorganizowania w 2007 r., m.in. przez Frankiewicza w Pławniowicach koło Gliwic, ogólnopolskiej konferencji programowej, którą ówczesne władze krajowe PO oceniły jako potencjalnie "rozłamową". Wcześniej był przez pewien czas zawieszony w prawach członka Platformy.

Jesienią 2009 r. w Gliwicach odbyło się referendum w sprawie odwołania Frankiewicza. Było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.

Wybory 2010 r. były jedynymi w karierze Frankiewicza, w których stawał on do drugiej tury. Jego kontrkandydatem był wówczas Zbigniew Wygoda z PO. Wcześniej Frankiewicz zwyciężał w Gliwicach w pierwszej turze.

W wyborach 2014 r. przy około 30-procentowej frekwencji zwyciężył już w pierwszej turze, pokonując obecnego wojewodę śląskiego, wówczas miejskiego radnego Jarosława Wieczorka (PiS) oraz ówczesnego posła, późniejszego ministra sprawiedliwości Borysa Budkę (PO).

W latach 1995-2000 i 2003-2015 Frankiewicz pełnił społecznie funkcję przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – największego regionalnego stowarzyszenia samorządowego w Polsce. W 2014 r. został wybrany przewodniczącym Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Od 2015 r. jest prezesem Związku Miast Polskich. Jako szef tej organizacji wyrażał zaniepokojenie "centralistycznymi planami i działaniami" obecnego rządu.

Frankiewicz należy do najbardziej doświadczonych polskich samorządowców. Był wielokrotnie nagradzany. W 2010 r. za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej samorządności otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ mtb/ joz/ mhr/