Władze Meksyku zwolniły za kaucją żonę bossa najpotężniejszego kartelu narkotykowego w tym kraju Jalisco Nueva Generacion, Rosalindę Gonzalez, która w maju br. została zatrzymana pod zarzutem udziału w przestępczości zorganizowanej - podały w piątek lokalne media.

Żona Nemesio Oseguery Cervantesa, alias "El Mencho", najbardziej poszukiwanego bossa w kraju, została wypuszczona w czwartek w nocy z więzienia w stanie Morelos w środkowej części kraju - poinformowała gazeta "Reforma", zamieszczając na swej stronie internetowej, jak twierdzi, wideo z jej zatrzymania.

Na nagraniu widać, jak kobieta wysiada z samochodu, po czym jest zwalniana przez przedstawiciela władz. Następnie odjeżdża z grupą czekających na nią osób - podaje agencja Reutera.

Rzecznik biura prokuratora generalnego Meksyku na razie nie skomentował sprawy.

Według "Reformy", Gonzalez została zwolniona po wpłaceniu kaucji w wysokości 1,5 mln peso (78 tys. USD). Wciąż czeka ją proces w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy, ale sędzia ocenił, że ma niewystarczające dowody, żeby odpowiadała przed sądem za udział w przestępczości zorganizowanej - podaje meksykańska gazeta.

W sierpniu meksykańskie władze zaoferowały 30 mln peso (1,5 mln USD) nagrody za informacje o "El Mencho". Stany Zjednoczone wyznaczyły za niego nagrodę w wysokości 5 mln USD.

Według szacunków meksykańskiego rządu, kartel prowadzony przez "El Mencho" zgromadził fortunę w wysokości 50 mld USD. Ma silną pozycję w dziewięciu z 31 stanów kraju i powiązania z organizacjami przestępczymi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Przez kilka ostatnich lat CJNG walczył o wpływy z kartelem Sinaloa, na czele którego stał schwytany w styczniu 2016 roku Joaquin "El Chapo" Guzman.

W ostatnich latach kartel Jalisco Nueva Generacion (Kartel Nowej Generalcji Jalisco) nie wahał się atakować celów wojskowych i policyjnych. W 2015 roku członkowie tej grupy przestępczej zabili 20 żołnierzy i policjantkę podczas ataku na śmigłowiec wojskowy.