2 mln gospodarstw dostanie dostęp do szybkiego internetu - powiedziała w środę Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Jak dodała, ze środków publicznych wydano na to blisko 4 mld zł.

"Dzięki dwóm naborom zorganizowanym w grupie Ministerstwa Cyfryzacji, a przeprowadzonym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, dzisiaj możemy ogłosić inwestycje na 4 mld zł ze środków publicznych" - powiedziała Buk w Koszalinie podczas uroczystości zawarcia umowy na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w ramach programu Polska Cyfrowa.

Jak wyjaśniła, dzięki tym środkom zostanie "pokrytych prawie 2 mln białych plam, czyli gospodarstw domowych, które dziś nie mają dostępu do szybkiego internetu". "Są to trudne lokalizacje, które nie cieszyły się dotąd zainteresowaniem operatorów telekomunikacyjnych" - powiedziała.

Jak dodała, "mieszkańcy tych terenów lada dzień będą się cieszyć dostępem do szybkiego internetu".

Jak przypomniała Buk, na ten cel we "wcześniejszej perspektywie finansowej zostało wydanych łącznie niewiele ponad 700 mln zł, a w ciągu ostatnich 2,5 roku zostało rozdysponowanych 4 mld zł".

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji powiedziała, że dziś "podsumowujemy pierwsze wyniki działań sprzed roku, kiedy podpisywaliśmy umowy na 53 obszary z naszego kraju". "Już dzisiaj beneficjenci rozliczają się z gospodarstw i szkół, które zostały podłączone" - podała. "Beneficjenci zaraportowali nam podłączenie 4,6 tys. placówek oświatowych, zrobili to w ciągu 14 miesięcy" - zaznaczyła.

Buk powiedziała, że "dzisiaj finalizujemy umowę z polskim przedsiębiorcą, z Asta-Netem, który otrzyma 69 mln zł dofinansowania na podłączenie 21 tys. gospodarstw domowych i 103 szkół. Jak dodała, Asta-Net "wygrał liczbą gospodarstw domowych, które zamierza podłączyć".