Angielski stanie się w 2019 roku drugim językiem urzędowym Tajwanu – zapowiedział szef tajwańskiego rządu William Lai w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "United Daily News". Celem jest podniesienie międzynarodowej konkurencyjności wyspy.

Lai oświadczył w wywiadzie, że polityka mająca na celu uczynienie z Tajwanu "kraju dwujęzycznego" ma doprowadzić do zwiększenia atrakcyjności wyspy na arenie międzynarodowej oraz zmniejszenia barier językowych m.in. w edukacji i biznesie.

W ramach tej polityki rząd planuje wprowadzenie w przyszłym roku intensywnej nauki języka angielskiego do programu szkół podstawowych – wyjaśnił Lai.

Pomysł uczynienia angielskiego drugim językiem urzędowym proponowali w 2017 roku niektórzy członkowie Academia Sinica, największej publicznej instytucji naukowej Tajwanu, w liście do tajwańskiej prezydent Caj Ing-wen. Od października 2017 roku przy ministerstwie edukacji działa specjalna komisja badająca taką możliwość.

Dotychczas jedynym językiem urzędowym na Tajwanie jest mandaryński, który zapisywany jest tam znakami tradycyjnymi, w przeciwieństwie do Chin kontynentalnych, gdzie używa się znaków w wersji uproszczonej.

Rząd w Tajpej uważa Tajwan za niezależne państwo, tymczasem władze komunistycznych Chin uznają go za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości przejęcia nad nim kontroli przy użyciu siły. Stosunki Tajpej-Pekin pogorszyły się w 2016 roku, gdy prezydenturę na wyspie objęła Caj, która wywodzi się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej.

Językiem ojczystym dla większości mieszkańców Tajwanu jest tajwańska odmiana języka minnańskiego (dialekt hokkien), którym mówi się również w chińskiej prowincji Fujian oraz na niektórych obszarach prowincji Guangdong, Zhejiang i Hajnan.