W wyborach samorządowych po raz pierwszy od 2015 r., kiedy PiS przejął władzę, będziemy mogli rozliczyć ich niekompetentne rządy - oświadczył kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak przekonywał, PO jest gwarantem, że Polska dalej będzie mogła się rozwijać na miarę swoich ambicji.

We wtorek na terenie kompleksu sejmowego odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, w której udział wzięli: lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, europoseł Janusz Lewandowski oraz kandydat na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski.

Schetyna podkreślił na konferencji prasowej, że jest to "symboliczny dzień", ponieważ został ogłoszony termin wyborów samorządowych. "Rozpoczyna się oficjalnie kampania wyborcza" - podkreślił. Z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw, wynika że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 roku. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Schetyna pytany, o termin wyborów samorządowych powiedział, że spodziewał się takiej daty. "Już były takie sygnały na korytarzach sejmowych, że to pierwszy z możliwych (terminów), ale jednocześnie przed 11 listopada. Także uważam, że jest w porządku. To jest naturalna propozycja" - ocenił.

Lider Platformy podkreślił także, że będą to "ważne wybory", ponieważ będą one "pierwszym krokiem" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego. Według Schetyny, będzie to "proces, droga, do tego, żebyśmy potwierdzili naszą obecność w Unii Europejskiej, żebyśmy dali Polsce gwarancję bezpieczeństwa, rozwoju, wykorzystania cywilizacyjnej szansy".

Szef PO zaznaczył, że "dzisiaj coraz częściej mówi się o Polexicie, o tym, że Polska nie znajduje relacji i partnerów w Europie, że polski rząd buduje konflikty, buduje problemy, jest tym, który w Europie przynosi kłopoty".

Również zdaniem Trzaskowskiego, wybory samorządowe będą miały "niesłychanie doniosłe znaczenie". "Po raz pierwszy od 2015 r., kiedy PiS przejął władzę w Polsce, będziemy mogli rozliczyć niekompetentne rządy PiS, które zsyłają nas na margines UE" - powiedział. Zapewnił, że Platforma jest "gwarantem tego, że Polska dalej będzie mogła się rozwijać na miarę swoich ambicji".

Schetyna była też pytany przez dziennikarzy, czy PO wraz z Nowoczesną planuje jakiś duży start kampanii samorządowej. Lider PO poinformował, że 8 września w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. "Planujemy na 8 września wspólne spotkanie rad krajowych, przedstawienie programu, kandydatów, już będziemy wtedy gotowi i rozpoczniemy pełną kampanię Koalicji Obywatelskiej" - oświadczył lider Platformy.