Rządzący Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF) zdobył większość mandatów w parlamencie - wynika z przekazanych w środę przez krajową komisję wyborczą niepełnych jeszcze wyników poniedziałkowych wyborów w Zimbabwe.

Po zliczeniu głosów ze 153 okręgów wyborczych ZANU-PF ma 110 miejsc w 210-mandatowym Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej parlamentu), a opozycyjny Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) - 41 miejsc - podał państwowy nadawca ZBC, powołując się na dane komisji.

ZANU-PF potrzebuje jeszcze 30 mandatów, jeśli chce zdobyć większość dwóch trzecich głosów, dzięki której mógłby zmienić konstytucję.

MDC, na którego czele stoi Nelson Chamisa, zwyciężył w większości ośrodków miejskich. Ugrupowanie to we wtorek oskarżyło komisję wyborczą o celowe zwlekanie z ogłoszeniem wyników i wskazywało na nieprawidłowości w głosowaniu.

W wyborach parlamentarnych w Zimbabwe głosujący mogli wybierać wśród kandydatów z prawie 130 partii.

W poniedziałek odbyły się w tym kraju również wybory prezydenckie. Wyniki tego głosowania oczekiwane są w tym tygodniu. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, druga tura odbędzie się 8 września. Oczekuje się jednak, że już w pierwszej turze zwycięży obecny prezydent i były wiceprezydent Emmerson Mnangagwa z ZANU-PF.

Były to pierwsze wybory prezydenckie i parlamentarne w Zimbabwe, odkąd od władzy w kraju odsunięty został wieloletni dyktator Robert Mugabe. Frekwencja wyborcza była wysoka, nie odnotowano aktów przemocy, a przebieg głosowania monitorowało kilka tysięcy obserwatorów, m.in. z UE i USA.