Pierwsze robocze posiedzenie komisji śledczej ds. VAT odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 11 - poinformował w piątek po południu poseł Zbigniew Konwiński (PO).

"Jak poinformował przewodniczący Horała, pierwsze posiedzenie, takie już robocze, odbędzie się we wtorek o godz. 11" - powiedział Konwiński dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, podczas posiedzenia posłowie będą omawiać dokumenty, o jakie komisja wystąpi do instytucji państwowych.

W piątek po południu komisja zebrała się na swym inauguracyjnym posiedzeniu. Poseł PiS Marcin Horała został wybranym szefem komisji, a posłowie Kazimierz Smoliński (PiS) i Marek Jakubiak (Kukiz'15) - jego zastępcami.

Uchwałę w sprawie powołania komisji śledczej ds. VAT Sejm podjął na początku lipca. W piątek wybrany został skład komisji. Z rekomendacji PiS zasiedli w niej: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek oraz Andrzej Matusiewicz. PO reprezentuje Zbigniew Konwiński, Nowoczesną - Mirosław Pampuch, Kukiz'15 - Marek Jakubiak, a klub PSL-UED - Genowefa Tokarska.

Komisja ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Komisja zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

Zgodnie z uchwałą Sejmu, prace komisji mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

W uzasadnieniu uchwały o powołaniu komisji, posłowie PiS napisali, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich, Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w podobnych jurysdykcjach podatkowych, np. w Czechach czy na Słowacji.