W liście do sekretarza stanu Mike'a Pompeo byli ambasadorzy, zarówno z rządów Republikanów, jak i Demokratów, napisali, że wstrzymanie funduszy dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) będzie mieć (niekorzystny) wpływ na bezpieczeństwo narodowe partnerów USA w regionie, w tym Izraela i Jordanii.

Agencja stoi w obliczu poważnych braków budżetowych po części za sprawą zawieszenia pomocy USA. ONZ twierdzi, że UNRWA potrzebuje 250 mln dolarów, bez których będzie zmuszona do drastycznego zredukowania swych podstawowych działań - od programów żywnościowych poczynając po opiekę medyczną - dla 5 mln Palestyńczyków w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Libanie i w Syrii.

"Ta luka finansowa stawia pod znakiem zapytania zdolność UNRWA do dalszego zapewniania edukacji i opieki zdrowotnej milionom ludzi i ma konsekwencje dla bezpieczeństwa naszych najbliższych sojuszników, w tym Izraela i Jordanii" - twierdzą byli ambasadorzy w liście, który został także wysłany do obecnej amerykańskiej ambasador w ONZ Nikki Haley.

Pod listem widnieją podpisy Thomasa Pickeringa i Edwarda Perkinsa - ambasadorów za rządów George'a H.W. Busha, Madeleine Albright i Billa Richardsona z czasów prezydentury Billa Clintona, Johna Negroponte, który reprezentował USA w ONZ przy George'u W. Bushu. Podpisały go też Susan Rice i Samantha Power, które ambasadorowały w ONZ za Baracka Obamy.

Tradycyjnie USA były głównym darczyńcą w UNRWA; w ubiegłym roku zasiliły Agencję 364 mln dolarów. Jednak wcześniej w tym roku administracja Trumpa oznajmiła, że wstrzymuje ponad połowę wstępnej raty 125 mln dolarów i że reszta zostanie wpłacona, gdy Agencja wprowadzi reformy strukturalne.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ po powstaniu państwa Izrael (1948), by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i socjalnej uchodźcom palestyńskim.

Szef UNRWA Pierre Krahenbuhl twierdzi, że obecnie Agencja stoi w obliczu najgorszego kryzysu od niemal siedmiu dekad.(PAP)

mmp/ mc/