Reklama

Uczestnicy warsztatów będą pracować w kilkunastoosobowych międzynarodowych grupach. "Stawiamy na to, żeby ich zderzyć kulturowo, by uzyskać perspektywę różnych spojrzeń na dane zagadnienie" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom producent radomskiego festiwalu Maciej Dominiak. Efektem warsztatów mają być trzy filmy krótkometrażowe dotyczące zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych, aspołecznych zachowań wśród młodzieży oraz zgubnych skutków przemocy rówieśniczej.

Ta tematyka – jak podkreślił Dominiak – jest ściśle związana ze społecznym profilem radomskiego festiwalu, co wyróżnia go spośród innych tego typu imprez filmowych organizowanych w Polsce.

Zdaniem opiekuna artystycznego międzynarodowych warsztatów, Bartosza M. Kowalskiego, autora m.in. głośnego debiutu reżyserskiego "Plac zabaw", dzięki społecznemu aspektowi festiwalu młodzi ludzi będący na początku swojej edukacji filmowej, uczą się, że każdy film, niezależnie od gatunku, musi wiązać się z konkretnym przekazem skierowanym do widza. "Od samego początku trzeba uczyć się, że kino nie jest tylko pustą rozrywką, ale ma przekazywać coś ważnego. Niezależnie od tego, czy jest to horror, komedia czy dramat, trzeba zawsze opowiadać o świecie, który nas otacza" – dodał reżyser.

Filmy, które powstaną w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane podczas ceremonii finałowej festiwalu i będą - jak zapewniają organizatorzy - szeroko promowane w mediach.

Międzynarodowe warsztaty filmowe w Radomiu odbywają się w ramach projektu "SOS – Spotlight on Society – Youth Academy of Film Reportage", realizowanego przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ wspólnie z partnerami zagranicznymi: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

W ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, które rozpoczęły się w niedzielę w Radomiu odbędą się także m.in. trzy konkursy filmowe, w tym najważniejszy - Konkurs Główny, w którym wystartują najnowsze filmy krótkometrażowe, zrealizowane przez młodych twórców - studentów i absolwentów szkół filmowych. Główną nagrodą w konkursie jest Złoty Łucznik. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyser Joanny Kos-Krauze.

Stałym elementem Kameralnego Lata jest realizacja w centrum miasta sceny specjalnej. W tym roku - w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - w środę, w centrum Radomia zainscenizowana zostanie akcja żołnierzy państwa podziemnego na bank w Radomiu. W realizacji widowiska wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki i zabytkowe pojazdy. W role konspiratorów wcielą się Anna Mucha i Marek Braun. Scenę wyreżyseruje Bartosz M. Kowalski, autorem zdjęć będzie Arkadiusz Tomiak.

Organizatorem Kameralnego Lata jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia". Festiwal uzyskał wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowe. Kameralne Lato w Radomiu potrwa do 7 lipca.(PAP)

autor: Ilona Pecka