O konieczności usunięcia barier we wzajemnym handlu i uregulowaniu kwestii wspólnej granicy mówił podczas spotkania z Władimirem Putinem w Mińsku Alaksandr Łukaszenka. Rosja chce pogłębiać integrację z Białorusią i rozwijać państwo związkowe – zapewnił Putin.

„Musimy usunąć wzajemne bariery i ograniczenia (we współpracy handlowej – PAP), a także stworzyć równe warunki konkurencji” – mówił we wtorek białoruski prezydent na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej, głównego organu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

Łukaszenka odniósł się w ten sposób do wprowadzanych przez Rosję barier na import białoruskiej żywności, m.in. mięsa i wyrobów mleczarskich. Rosja, inicjując ograniczenia, powołuje się na ekspertyzy Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru), według którego w białoruskiej żywności dochodzi do przekroczeń norm zakazanych substancji.

Łukaszenka wskazał, że nie powinno się przenosić tego typu problemów w relacjach dwustronnych „do innych formatów integracyjnych”, czyli np. na forum Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. „Jeśli jakieś problemy przeszkadzają naszym relacjom, trzeba je rozwiązywać tu i teraz” – ocenił.

Prezydent Białorusi poruszył także kwestię przekraczania przez podróżnych białorusko-rosyjskiej granicy. Rosja wprowadziła jednostronne kontrole na granicy, która wcześniej – w ramach państwa związkowego – była otwarta.

„Pojawiają się kwestie, dotyczące na przykład trybu przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej. Porozumieliśmy się, że w najbliższym czasie rozwiążemy ten problem” – powiedział Łukaszenka. „W warunkach, gdy konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej, odnosimy się ze zrozumieniem do wprowadzenia przez Rosjan elementów kontroli granicznych. Oczekujemy jednak, że wszystkie pozostałe kwestie trzeba uregulować” – dodał.

Rosyjski prezydent podkreślił w czasie szczytu państwa związkowego, że Rosja jest zainteresowana pogłębianiem integracji politycznej i gospodarczej w ramach tej struktury.

Putin wskazał również, że „w obliczu niezadowalającego stanu technicznego innych tras eksportu rosyjskich surowców, w szczególności gazu, do Europy, droga przez Białoruś nabiera dużego znaczenia”.

Ocenił również, że „przy utrzymaniu pozytywnej dynamiki” wymiana handlowa między Białorusią i Rosją może wzrosnąć do 50 mld dolarów rocznie.

W ubiegłym roku, po wcześniejszym spadku, wymiana handlowa pomiędzy Rosją i Białorusią wzrosła o 23,5 proc. – do 32,4 mld dolarów.

„Rosja i Białoruś nastawione są na wzmacnianie strategicznego partnerstwa" – powiedział Putin dziennikarzom po zakończeniu spotkania.

W czasie posiedzenia zatwierdzono program wspólnych działań w dziedzinie polityki zagranicznej na lata 2018-19, omawiano również kwestie dotyczące współpracy wojskowej.