Spór między przywódcą głównego ugrupowania pakistańskich talibów Tehrik-e-Taliban (TTP) a Qarim Hussainem, innym dowódcą bojowników, doprowadził do egzekucji polskiego obywatela - dowiedziała się od swojego informatora pakistańska gazeta "The News".

W czwartek dziennik poinformował na swojej stronie internetowej, że szef TTP Baitullah Mehsud domagał się uwolnienia swoich ludzi w zamian za Piotra S. Jednak Hussain stworzył inną listę, na której figurowali m.in. czterej ważni członkowie nielegalnej organizacji, z którą jest powiązany, Lashkar-e-Jhangvi oraz obywatel Uzbekistanu.

Źródło pakistańskiej gazety powołało się przy tym na jednego z talibów, którzy byli przy egzekucji Polaka. "Qari Hussain był zainteresowany uwolnieniem kilku ważnych członków Jhangvi i uzbeckiego bojownika w zamian za porwanego inżyniera, ale szef TTP chciał, by Polak trafił do jego rąk, żeby mógł negocjować z rządem zwolnienie swoich talibskich bojowników. To zmusiło Qariego do zabicia polskiego inżyniera" - powiedział człowiek przedstawiający się jako Zakir Mehsud.

Gazeta pisze następnie, że dzień przed egzekucją Baitullah Mehsud "przysłał swoich ludzi po zakładnika, ale grupa Qariego nie zgodziła się i dzień później ścięła polskiemu inżynierowi głowę".

Informator gazety ocenił, że zabijając zakładnika "nasz dowódca podjął słuszną decyzję", ponieważ "rozbudzi to strach wśród niewiernych". "Jeśli będziemy wysyłać takie podarunki Europejczykom i innym, wkrótce będą zmuszeni uciec z tego regionu" - dodał.

Piotr S. został uprowadzony w Pakistanie we wrześniu 2008 roku

Według "The News" Qari Hussain szkoli i sponsoruje samobójczych zamachowców. Był m.in. zamieszany w uprowadzenie 260 członków pakistańskich sił bezpieczeństwa.

Źródło gazety skomentowało, że dokonanie egzekucji przez grupę Qariego "pogłębi już istniejący podział między TTP a Qarim Hussainem". Wcześniej informowano, że do zabicia zakładnika przyznała się TTP.

Piotr S. został uprowadzony w Pakistanie we wrześniu 2008 roku. W sobotę rano pakistańskie media podały informację o zabiciu go przez porywaczy. W niedzielę pakistańscy talibowie ujawnili nagranie wideo, na którym zarejestrowano egzekucję polskiego geologa. W poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski potwierdził, że polski inżynier został zamordowany. (