Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek po południu dwudniowa wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonki Elke Buedenbender.

Po przywitaniu niemieckiej pary prezydenckiej przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę planowane jest spotkanie "w cztery oczy" prezydentów. Odbędą się także rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem, po których obaj politycy wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

Wśród tematów rozmów mają znaleźć się kwestie dwustronne, zmiany na mapie politycznej Europy oraz relacje transatlantyckiej. W czasie tej części wizyty polski prezydent ma m.in. przedstawić Steinmeierowi wnioski z zakończonej w ubiegłym tygodniu miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Następnie ok. godziny 16.30, niemiecka para prezydencka uda się, by złożyć wieniec, pod pomnik Powstania Warszawskiego.

W ramach wizyty obie pary prezydenckie wezmą ponadto udział w konferencji "Polska i Niemcy w Europie" zorganizowanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Zamku Królewskim. Zaplanowano tam wystąpienia obu prezydentów.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego prezydent Duda będzie mówił m.in. o tym, jak ważna w polityce europejskiej jest niepodległa Polska i wolne, niepodległe państwa Europy Środkowej. "Za każdym razem, gdy pojawiała się pokusa organizacji Europy bez suwerennych państw Europy Środkowej ostatecznie przynosiło to także klęskę samym Niemcom. Dlatego te pokusy, które rodziły się przez ostatnie 100 lat powinny zostać ostatecznie porzucone" - dodał Szczerski w rozmowie z PAP.

Jak zapowiedział prezydencki minister, Duda podkreśli też potrzebę zachowania transatlantyckiej jedności. "Nie da się bowiem budować bezpiecznej Europy bez więzi atlantyckiej i nigdy nie wolno naruszać tego fundamentu europejskiego bezpieczeństwa, jakim jest ta więź" - argumentował polityk.

Nawiązując do rozmów dwustronnych prezydentów Polski i Niemiec szef gabinetu prezydenta podkreślił ponadto, że "Berlin i Warszawa powinny ze sobą rozmawiać, powinny traktować się jako partnerzy, respektować swoje interesy, słuchać się nawzajem, próbować zrozumieć i wziąć pod uwagę swe opinie, także wtedy, gdy niemiecki interes ekonomiczny sugerowałby, że trzeba coś zrobić przeciwko Polsce, jak na przykład w wypadku Nord Stream 2".

Drugiego dnia swojej wizyty prezydent Niemiec ma m.in. zasadzić drzewo w "Ogrodach Polsko-Niemieckich" w stołecznym Parku Skaryszewskim - będzie to grab pospolity. W wydarzeniu weźmie udział wiceprezydent stolicy Michał Olszewski - poinformował warszawski ratusz. Ponadto prezydent Niemiec ma odwiedzić w środę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - o czym poinformowało muzeum.(PAP)

autor: Marceli Sommer