Kilkakrotnego zwiększenia wydatków z budżetu Warszawy na inicjatywy lokalne - chce kandydat Nowoczesnej i PO na wiceprezydenta stolicy Paweł Rabiej (Nowoczesna). Inna z jego propozycji to tworzenie w dzielnicach miejsc, gdzie mogliby się spotykać mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe.

Z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada Rabiej przedstawił na wtorkowym briefingu program "Warszawa Sąsiedzka".

"Miasto to nie tylko inwestycje, ale również sąsiedzkie więzy i sąsiedzkie relacje" - powiedział Rabiej podkreślając, że bardzo ważne są inwestycje w kapitał ludzki i relacje międzyludzkie.

Jedną z zapowiedzi programowych Rabieja na rzecz rozwoju relacji sąsiedzkich w Warszawie jest "radykalne, kilkakrotne zwiększenie budżetu na inicjatywy lokalne, takie jak święta ulic, celebrowanie lokalnych tożsamości". Według niego, również w ramach budżetu partycypacyjnego priorytetem miasta powinny być inicjatywy dotyczące spraw sąsiedzkich.

Polityk Nowoczesnej zapowiedział również tworzenie centrów lokalnych w dzielnicach, gdzie mogliby się spotykać mieszkańcy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. "To jest ważne, żeby sąsiedzi mieli gdzie się spotkać, mieli o czym porozmawiać" - podkreślił Rabiej.

Przedstawiciele Nowoczesnej w dzielnicach życzyli z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada m.in. mieszkańcom Wilanowa podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej całej dzielnicy, mieszkańcom Pragi Północ więcej zieleni, mieszkańcom Woli budowy szkół, a mieszkańcom Białołęki poprawy infrastruktury drogowej.

Rabiej został zapytany na briefingu, czemu nie życzy ofiarom reprywatyzacji odszkodowań, o których zdecydowała w ubiegłym tygodniu komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Rabiej, który jest członkiem tej komisji, odpowiedział, że "to nie kwestia życzeń, ale kwestia elementarnej sprawiedliwości". Jak podkreślił, "tym poszkodowanym to się po prostu należy".

"Każdy, kto został pokrzywdzony w dzikiej reprywatyzacji dostanie zadośćuczynienie za krzywdy, których doznał, zwłaszcza za podwyżki czynszów i zwłaszcza za działania typu wyrzucanie z mieszkań, czy też szykany, które spotkały bardzo wielu mieszkańców Warszawy" - powiedział Rabiej.

Po briefingu przedstawiciele Nowoczesnej rozdawali mieszkańcom stolicy babeczki z logiem partii.

Pierwsza tura wyborów samorządowych ma się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. Zgodnie z porozumieniem PO i Nowoczesnej, wspólnym kandydatem na wiceprezydenta Warszawy jest Rabiej, a na prezydenta polityk Platformy Rafał Trzaskowski. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski