Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje informację o samorozwiązaniu baskijskiej organizacji separatystycznej ETA - powiedział w piątek w Brukseli rzecznik prasowy KE Margaritis Schinas.

"Komisja została poinformowana o decyzji ETA o całkowitym rozwiązaniu tej organizacji" - oświadczył Schinas. "Jesteśmy zadowoleni z tego faktu" - zaznaczył.

Schinas podkreślił, że UE powstała na zasadach państwa prawa. "W Unii Europejskiej nie ma miejsca na terroryzm" - dodał.

W środę ETA opublikowała na portalu "El Diario" list z 16 kwietnia, w którym przekazała swoją decyzję o zakończeniu działalności i całkowitym rozwiązaniu struktur. Następnego dnia jej przywódca Josu Ternera w nagranym wcześniej oświadczeniu poinformował o "całkowitym rozwiązaniu struktur baskijskiej organizacji".

Reklama

Działająca od 60 lat ETA próbowała doprowadzić do powstania niezależnego państwa na obszarach północnej Hiszpanii i południowej Francji, uciekając się często do ataków terrorystycznych. W wyniku zamachów dokonanych przez jej członków zginęło ponad 800 osób, z czego połowę stanowili wojskowi i policjanci, a połowę cywile.

Członkowie ETA często współpracowali z innymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak irlandzka IRA, włoskie Czerwone Brygady czy zbrojne ugrupowania palestyńskie. Byli też wspierani przez rządy libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego i władze komunistycznej Kuby.

Rozpoczęty pod koniec lat 90. proces odchodzenia od walki zbrojnej zaowocował deklaracją władz ETA z marca 2016 roku, w której przywódcy organizacji zapowiedzieli zamiar rozbrojenia się i przekazania swojego arsenału. W kwietniu 2017 roku ETA dostarczyła francuskim służbom adresy swoich 12 magazynów broni, a w kwietniu 2018 roku baskijscy terroryści oddali w Bajonnie dwie skrzynie z bronią palną.

W czwartek premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że mimo likwidacji struktur ETA jej członkowie będą pociągnięci do odpowiedzialności za akty terroru przeprowadzone na terytorium jego kraju.