„Jest 1 maja, ale my już dzisiaj zaczynamy obchody Dnia Konstytucji 3 maja. To święto przetrwało pomimo rozbiorów, powstań, różnych historycznych turbulencji i jest ważne dla wszystkich Polaków” – powiedział konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. „Przez te wszystkie lata trwała wiara w 3 maja jako symbol, że Polska się może odrodzić” – dodał.

Główną część obchodów stanowiły występy polskich i białoruskich rekonstruktorów historycznych, którzy prezentowali sceny walk. Zabrzmiała także "Bogurodzica" i hymn Polski.

„W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości. Postanowiliśmy świętować Dzień Konstytucji trochę inaczej. Jesteśmy na zamku w Mirze, otacza nas historia” – powiedział Książek.

Reklama

„Zamek w Mirze to miejsce, które zapisało się w historii Wielkiego Księstwa Litewskiego i łączy Polaków i Białorusinów” – podkreślił w rozmowie z PAP obecny na uroczystościach charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros. Dodał, że dzień 3 maja jest świętem wszystkich narodowości, które razem były w Wielkim Księstwie.

W Mirze obecni byli – oprócz licznych turystów – Polacy z różnych miejscowości Grodzieńszczyzny i z Mińska, a także polscy dyplomaci i goście z Polski. Na zamek w Mirze przyjechali także uczestnicy Rajdu Ekologicznego Politechniki Wrocławskiej. „Cieszę się, że mogliśmy tutaj wspólnie odśpiewać wszystkie cztery zwrotki polskiego hymnu” – powiedział PAP komandor rajdu płk Mieczysław Struś, prof. Politechniki Wrocławskiej.

„+Kocham Polskę i ty ją kochaj+ to jest dewiza naszego rajdu, który jest syntezą konferencji naukowej, lekcji patriotyzmu, poszukiwania tożsamości rodzinnej i narodowej, a także klasycznej jazdy rajdowej” – powiedział Struś. Jego uczestnicy odwiedzali miejsca ważne dla polskiej historii w Polsce i na Białorusi, podróżując motocyklami i samochodami napędzanymi biopaliwem wyprodukowanym na wrocławskiej uczelni. W poniedziałek uczestnicy rajdu złożyli kwiaty w mińskich Kuropatach, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary zbrodni stalinowskich.

Wtorkowe uroczystości zakończyły się uroczystym przyjęciem z okazji 3 maja.

XVI-wieczny zamek w Mirze, który należał m.in. do książąt Radziwiłłów, jest obecnie własnością państwową, wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Do 1939 roku zamek był własnością rodziny Światopełk-Mirskich.

Z Miru Justyna Prus (PAP)