Aktywność społeczna dotycząca ochrony życia poczętego jest bardzo duża; apelujemy do większości parlamentarnej, by ją zauważyć - podkreśliło we wtorek Centrum Życia i Rodziny. Fundacja skierowała pismo do marszałka Sejmu, w którym przypomina o aktywności ruchów pro-life.

Pismo fundacji do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego jest odpowiedzią na jego niedzielny apel, by Polacy, którzy domagają się przyspieszenia prac nad projektem "Zatrzymaj aborcję", "byli aktywni także na zewnątrz" i "pokazali wielkie poparcie dla tej dobrej ustawy".

"W Warszawie do tej pory zorganizowano już kilkanaście manifestacji, tzw. czarnych protestów, a tylko jeden marsz na rzecz ochrony życia. Takie spopularyzowanie wsparcia ułatwiłoby podjęcie decyzji" – mówił marszałek podczas niedzielnej wizyty w Suchej Beskidzkiej.

Prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak oświadczył we wtorek na konferencji prasowej, że poparcie dla "pełnej ochrony życia jest wyrażane przez polskie społeczeństwo od wielu lat". Podkreślił, że wyraża się to m.in. w organizowanych przez fundację marszach dla życia i rodziny.

Kwaśniak podkreślił, że marsze popierające projekt "Zatrzymaj aborcję" są organizowane od marca i zaplanowane są kolejne. Zapowiedział, że 10 czerwca ulicami wielu miast w kraju przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. "Pragniemy podkreślić, że ta aktywność społeczna dotycząca ochrony życia poczętego jest bardzo duża. Apelujemy do większości parlamentarnej, do marszałka, aby zauważyć ten wielki ruch w obronie życia, który rozwija się od wielu lat" - powiedział.

Centrum Życia i Rodziny skierowało we wtorek pismo do marszałka Sejmu, w którym przypomina o aktywności ruchów pro-life.

Zdaniem prezesa fundacji, w dalszym procedowaniu projektu "Zatrzymaj aborcję", "potrzebna jest przede wszystkim wola polityczna i determinacja". "I o taką odwagę w tej chwili apelujemy" - powiedział.

Na początku stycznia Sejm skierował projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, do dalszych prac w komisji. Posłowie zdecydowali, by zajęła się nim komisja polityki społecznej i rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W marcu komisja pozytywnie zaopiniowała projekt.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.