Z inicjatywy Francji w Paryżu spotkają się w czwartek przedstawiciele 70 państw i 20 organizacji oraz instytucji międzynarodowych na konferencji, której tematem będzie przeciwdziałanie finansowaniu ugrupowań terrorystycznych - Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.

Spotkanie odbędzie się w paryskiej siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) m.in. z udziałem prezesa Banku Światowego Jim Yonga Kima - poinformował w piątkowym komunikacie Pałac Elizejski.

Francuskie władze nie ogłosiły jeszcze listy uczestników konferencji, której przebieg i rezultaty ma podsumować w przemówieniu prezydent Emmanuel Macron.

Paryskie spotkanie nastąpi w dwa tygodnie po wspólnym amerykańsko-brytyjsko-francuskim ataku bombowym na zakłady chemiczne w Syrii.

Prezydent Macron powtórzył jednak 15 kwietnia, że jedyny cel wojskowy, który Francja ma w Syrii, to prowadzenie walki z ugrupowaniem Państwo Islamskie, które stoi za głównymi zamachami terrorystycznymi, jakich w ostatnich latach dokonano we Francji. (PAP)