Podczas sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy zabrakło odniesienia do samostanowienia samorządowców - ocenił w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W jego ocenie przez ostatnie dwa lata PiS był partią antysamorządową i zabrał wiele kompetencji samorządowcom.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Mateusz Morawiecki przedstawił nowe propozycje programowe partii rządzącej - m.in. obniżenie opłat ZUS dla małych firm; obniżenie podatku CIT z 15 proc. do 9 proc.; wyprawkę dla każdego ucznia zaczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej w wysokości 300 złotych; fundusz przeznaczony na remonty i budowę dróg lokalnych oraz program "Dostępność plus", którego celem jest poprawa warunków życia seniorów.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza to dobrze, że politycy partii rządzącej ruszają w teren. "Dobrze, że sobie przypomnieli po dwóch latach sprawowania władzy, że należy rozmawiać z wyborcami" - podkreślił.

W jego ocenie podczas konwencji zabrakło odniesienia do samostanowienia samorządowców. "Przez ostatnie dwa lata to PiS był partią antysamorządową i zabrał wiele kompetencji samorządowcom. My będziemy te kompetencje przywracać" - oświadczył lider PSL.

Odnosząc się do propozycji o nowym funduszu dróg lokalnych Kosiniak-Kamysz powiedział, że zarówno w tym roku jak i poprzednim, obniżano wydatki na budowę dróg o 200 mln złotych. "Teraz się mówi, że będzie się inwestowywać w te drogi lokalne, to po co było obniżać? - pytał Kosiniak-Kamysz.

Nawiązując do programu Dostępność plus szef ludowców zastanawiał się, czy 23 mld, które mają być przeznaczone na ten program, nie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. "Hasło 23 mld na seniorów pięknie brzmi i my je zawsze poprzemy, tylko moim zdaniem te pieniądze już są w Europejskim Funduszu Społecznym, lub są w dyspozycji samorządu i one po prostu w wypowiedzi pana premiera zostały zsumowane" - mówił lider PSL.

Mówiąc o minimalnej emeryturze dla mam Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL zawsze jest za polityką prorodzinną. "Dlatego tak bardzo jesteśmy aktywni, wprowadziliśmy roczny urlop macierzyński, 1000 złotych na każde dziecko, oskładkowanie kobiet będących na urlopie wychowawczym" - wymieniał lider PSL.

Odnosząc się do propozycji obniżenia CIT-u z 15 do 9 proc. szef ludowców podkreślił, że większość jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi rozliczenie w ramach PiT-u . "Tutaj byśmy oczekiwali zmian" - zaznaczył.