Prezydent odwiedził pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy

31 marca 2018

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w sobotę w Węgrzcach pod Krakowem pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, "niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej, więzionego i skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że spotkanie miało miejsce na nieco ponad dwa tygodnie przed 95. urodzinami płk. Bieńkowicza.

Jak wskazano, płk. Bieńkowicz, "pomimo choroby, wspiera proces poszukiwań żołnierzy niezłomnych". "Został obdarzony wyjątkową sympatią ze strony grupy wolontariuszy zaangażowanych w prace poszukiwawcze na warszawskiej +Łączce+, którzy utrzymują z nim regularny kontakt" - dodano. Przedstawiciele wolontariuszy towarzyszyli pułkownikowi "Rączemu" w trakcie wizyty prezydenta.

Prezydentowi towarzyszył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Postanowieniem prezydenta z 16 lipca 2016 roku płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy po wojnie działał w podziemiu niepodległościowym. Po aresztowaniu w 1950 r., był poddawany kilkumiesięcznym torturom. Wyszedł z więzienia w 1956 r. i nadal był szykanowany jako działacz kombatancki - pomimo zakazu - w czasie spotkań z młodzieżą szerzył wiedzę o zbrodni katyńskiej i działalności Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kresów.

Od początku lat 90. uczestniczy w uroczystościach patriotycznych w kraju i zagranicą. Upamiętnia miejsca walk AK na Kresach i pomaga byłym żołnierzom. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.