W szpitalu w Moskwie zmarł Siergiej Mawrodi, twórca piramidy finansowej MMM, oszustwa finansowego na wielką skalę w pierwszej połowie lat 90. w Rosji. Informację o jego śmierci w wyniku ataku serca, w wieku 62 lat, podały w poniedziałek media.

Dziennik "Moskowskij Komsomolec" podał, że Mawrodi został zabrany do szpitala z przystanku autobusowego po tym, jak poskarżył się jednemu z przechodniów na bóle w klatce piersiowej. Dziennik "RBK" podał zaś, że pogotowie zabrało Mawrodiego z jego mieszkania.

Mawrodi we wczesnych latach 90. utworzył spółkę MMM, która działała na zasadzie piramidy - środki wpłacane przez nowych inwestorów przeznaczała na wykupywanie akcji od wcześniejszych udziałowców. Jako prezes kompanii MMM Mawrodi emitował "akcje", których część następnie wykupywał, windując ich cenę.

Gdy piramida finansowa się zawaliła, okazało się, że poszkodowanymi było co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, choć niektóre dane mówiły nawet o ponad milionie. Jego oszustwo kosztowało życie co najmniej 50 drobnych inwestorów, którzy utraciwszy zbierane latami oszczędności, popełniali samobójstwa.

Reklama

Mawrodi został aresztowany w 1994 roku, ale wówczas został zwolniony, gdyż zdołał wtedy uzyskać mandat parlamentarzysty. Później uciekł za granicę, ale powrócił do Rosji. Zatrzymano go ponownie w roku 2003 i cztery lata później został skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności za oszustwo finansowe na wielką skalę. Na poczet kary zaliczono mu czas spędzony w areszcie i wkrótce wyszedł na wolność.

W latach 2011-12 uruchamiał kolejne projekty finansowe o nazwie MMM, które zakończyły się fiaskiem. Ostatnie operacje pod nazwą MMM, oparte na bitcoinach, uruchamiał w Chinach w 2015 roku.