Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował w poniedziałek Władimirowi Putinowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich. Jak ocenił, relacje chińsko-rosyjskie osiągnęły apogeum i są wzorem dla stosunków międzynarodowych - podała chińska agencja Xinhua.

Relacje między dwoma krajami "historycznie są na najlepszym poziomie, który jest przykładem budowania nowego rodzaju stosunków międzynarodowych opartych na wzajemnym szacunku, równości i sprawiedliwości" - oświadczył w komunikacie prezydent ChRL, który sam w sobotę został ponownie jednogłośnie wybrany przez parlament na szefa państwa.

"Chiny są gotowe współpracować z Rosją, aby dalej rozwijać chińsko-rosyjskie stosunki (i wspierać) pokój na świecie" - dodał Xi.

W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną 6-letnią kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Wynik uzyskany przez Putina jest wyższy niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach prezydenckich, w których brał on udział. W 2000 roku, u początku swych rządów, Putin uzyskał w wyborach 52,9 proc., w 2004 - 71,3 procent, a w 2012 - gdy wrócił na Kreml po czteroletnim sprawowaniu urzędu premiera - 63,6 proc.

Po zakończeniu głosowania Putin zapewnił, że nie zamierza obecnie przeprowadzać reformy konstytucji. Ustawa zasadnicza m.in. ogranicza do dwóch pod rząd liczbę kadencji sprawowanych przez prezydenta.

Xi, który już zajmuje stanowisko sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin oraz przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej, został w sobotę formalnie wybrany na prezydenta ChRL przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL) na kolejnych pięć lat. Za kandydaturą Xi zagłosowało wszystkich 2970 obecnych na sali posłów OZPL; nie było ani jednego głosu przeciw, nikt też się nie wstrzymał. 11 marca posłowie usunęli formalnie z konstytucji limit kadencji dla prezydenta, otwierając Xi drogę do pozostania szefem państwa bezterminowo.