Chcemy przyspieszyć tempo pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia; minister Mariusz Błaszczak ma tutaj pewne konkretne pomysły, jak chociażby powołanie agencji ds. uzbrojenia - mówi dla portalu wPolityce.pl szef BBN Paweł Soloch przed czwartkową odprawą kierowniczej kadry MON i wojska.

W czwartek w Warszawie rozpocznie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. W naradzie weźmie udział prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych.

Szef BBN, w rozmowie z portalem wPolityce.pl, został zapytany czy zmiany, które zaszły w kierownictwie MON wpłyną znacząco na problemy poruszane na tegorocznej odprawie.

Soloch przyznał, że będzie to pierwsze takie spotkanie z udziałem nowego ministra obrony narodowej, a jednocześnie dobry moment na podsumowanie pierwszych dwóch miesięcy współpracy. "W naszej ocenie współpraca wygląda dobrze. Wyrazem tego powinno być chociażby - i tego się spodziewamy - wspólne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia armią" - mówił.

Dopytywany o relacje na linii MON - Pałac Prezydencki, odparł, że należy oczekiwać wspólnych deklaracji w tym zakresie zarówno ze strony prezydenta jak i ministra obrony. "Nie chcę uprzedzać faktów i poszczególnych wystąpień, ale uważam, że osiągnęliśmy konsensus. Mam nadzieję, że te ustalenia w najbliższym czasie zostaną przełożone na konkretne zapisy w ustawach. Liczę, że ta sprawa wybrzmi jednoznacznie" - powiedział Soloch.

Podkreślił, że po zmianie kierownictwa MON w stosunkach między ministerstwem, a prezydentem "panuje wzajemne zaufanie i zrozumienie, wiele rzeczy może być z powodzeniem konsultowanych także w ramach bezpośrednich rozmów".

Szef BBN przyznał, że jednym z najważniejszych tematów poruszanych na czwartkowej odprawie będą zastrzeżenia prezydenta do tempa modernizacji armii. "Chcemy przyspieszyć tempo pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia. Pan minister Błaszczak ma tutaj pewne konkretne pomysły, jak chociażby powołanie agencji ds. uzbrojenia" - dodał.

Zaznaczył, że obok takich tematów jak reforma systemu kierowania i dowodzenia oraz modernizacja techniczna, z pewnością podczas odprawy poruszony zostanie temat polityki personalnej w Siłach Zbrojnych, budowy Wojsk Obrony Terytorialnej czy codziennego bezpieczeństwa żołnierzy w czasie ćwiczeń na poligonach.

Soloch powiedział, że poruszony zostanie także temat trwających w BBN prac nad rekomendacjami do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego i zaakcentowane zostaną priorytety w polityce sojuszniczej Polski.

"Chcemy też podkreślić, że zależy nam na rozwoju europejskiej współpracy obronnej, ale widzianej w perspektywie transatlantyckiej. Współpraca obronna w UE musi być skoordynowana z NATO i nie może podważać wiodącej roli Sojuszu" - oświadczył.

Soloch został też zapytany o przywrócenie certyfikatu bezpieczeństwa gen. Jarosławowi Kraszewskiemu z BBN. "Cieszymy się, że generał będzie mógł powrócić do wykonywania zadań, obejmujących także dostęp do informacji niejawnych. To istotne chociażby w kontekście przygotowań do tegorocznego szczytu NATO w Brukseli" - odpowiedział.