Jak poinformował PAP przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS), komisja zajmie się tym wnioskiem najprawdopodobniej podczas posiedzenia komisji za dwa tygodnie.

Jak wskazano we wniosku klubu PiS, Czesław Kłak - rocznik 1981 r. - ukończył w 2003 r. z wynikiem bardzo dobrym studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, a w 2012 r. - doktora habilitowanego nauk prawnych na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Odbył także aplikację prokuratorską oraz złożył z wynikiem bardzo dobrym egzamin prokuratorski i w latach 2008-2011 wykonywał zawód prokuratora (posiadając votum prokuratorskie jako asesor)" - napisano we wniosku.

Reklama

Jak zaznaczono, jest on też specjalistą w dziedzinach prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii, ochrony praw człowieka i prawnych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii autorskich i artykułów naukowych. "Prowadzi m.in. badania naukowe dotyczące przewlekłości postępowania, a także związane z problematyką penitencjarną" - czytamy.

Wskazano też, że prof. Kłak prowadzi działalność ekspercką; jest autorem licznych opinii prawnych, w tym sporządzonych na zlecenie resortu sprawiedliwości a także Biura Analiz Sejmowych.

"Pan prof. nadzw. dr hab. Czesław Paweł Kłak jest komentatorem problematyki prawno-karnej i dotyczącej reformy wymiaru sprawiedliwości w TVP INFO, a także w Panoramie TVP2 i Wiadomościach TVP1" - czytamy we wniosku.

Jest też członkiem wielu towarzystw naukowych: Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii; Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego; Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych – gdzie pełni funkcję członka Komitetu Naukowego; Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego (ILA – Grupa Polska) oraz Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Obecnie prof. Kłak pełni funkcję Dziekana – Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

"Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Czesław Paweł Kłak jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Stanu" - podkreślono we wniosku.

Pod koniec stycznia br. Sejm wybrał dotychczasowego członka Trybunału Stanu Jarosława Wyrembaka na nowego sędziego TK; zastąpił na stanowisku zmarłego w grudniu zeszłego roku sędziego TK Henryka Ciocha. (PAP)

autor: Rafał Białkowski