"Słyszymy zapowiedzi premiera (Mateusza) Morawieckiego, kibicujemy mu w tym dążeniu do ograniczenia administracji i chcemy tym projektem pomóc" - oświadczył Tyszka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

Szef rządu zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy rząd chce zredukować o 20-25 proc. liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach ministrów i wiceministrów. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Premier mówił też, że o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

"Gabinety polityczne to jest (wydatek) ok. 6 mln zł rocznie, natomiast nieakceptowalną sytuacją jest to, że pracownicy gabinetów politycznych otrzymali 1,3 mln zł nagród za 2017 r." - powiedział Tyszka.

Reklama

Jak wskazał, jego ugrupowanie liczy na poparcie partii rządzącej, jak i partii opozycyjnych. "Musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji. To są stanowiska najbardziej bulwersujące, dlatego, że ludzie tam zatrudniani często nie mają żadnych kompetencji, często są zatrudniani z klucza partyjnego i wychowywani w tym duchu partiokracji, co nie służy obywatelom" - podkreślił poseł Kukiz'15.

Kukiz'15 przypomniał, że we wrześniu 2017 r. Sejm przyjął ich projekt ustawy zakładający likwidację stanowisk doradców i asystentów politycznych funkcjonujących w samorządach - przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Inicjatywa Kukiz'15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji "Poniedziałków Wolności", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw lub uchwał, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. (PAP)

autor: Anna Tustanowska