Nie wyobrażam sobie, żeby pomnik smoleński był budowany przy placu Piłsudskiego z pogwałceniem prawa przez partię, która ma w nazwie słowo "prawo" - oświadczył kandydat na prezydenta Warszawy, poseł PO Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski powiedział, że nie wyobraża sobie, by "kluczową decyzję" dot. budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej przy placu Piłsudskiego była podejmowana bez konsultacji z władzami miasta i z warszawiakami. Według niego, w sprawie budowy pomnika powinno zostać zorganizowane referendum.

- Tu nie chodzi o sam pomnik, dlatego że ja wielokrotnie mówiłem, że jestem otwarty do rozmowy na ten temat, jako jeden z niewielu polityków PO mówiłem o tym, że pomysł pomnika świateł nie był złym pomysłem - powiedział polityk PO. - Chodzi o styl. PiS z pogwałceniem prawa przejmuje plac Piłsudskiego, gwałcąc prerogatywy samorządu wybranego w wyborach bezpośrednich, podejmuje decyzje używając uzasadnienia, że chodzi o bezpieczeństwo, podczas gdy okazuje się, że nie chodzi o żadne bezpieczeństwo, tylko chodzi o ewentualne stawianie pomników - dodał.

- Ja sobie nie wyobrażam, żeby ten pomnik był budowany z pogwałceniem prawa przez partię, która ma w nazwie słowo "prawo" - dodał.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w ubiegłą środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W ubiegły czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. Szef PO Grzegorz Schetyna mówił wcześniej, że jego partia będzie próbowała zorganizować referendum w tej sprawie.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów i członek społecznego komitetu budowy pomników Jacek Sasin mówił w sobotę, że budowa pomnika ofiar tragedii została rozpoczęta. - Chcemy i mamy pełną determinację, żeby 10 kwietnia został odsłonięty - powiedział. Sasin podkreślił natomiast, że budowa pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego "jest jeszcze przed nami". - Przewidujemy, że dopiero jesienią, w listopadzie, ten pomnik będzie miał szansę być odsłonięty. Ale pomnik ofiar tragedii powstanie - dodał.

W sobotę, podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, 10 kwietnia że w miejscu, w którym ma stanąć pomnik b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie postawione "coś w rodzaju cokołu, postumentu", który będzie symbolizował ten pomnik.

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad Placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie polskiego Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.