Obfite opady śniegu powodują poważne zakłócenia w ruchu w stolicy Francji Paryżu i na północy kraju. Setki osób zostały uwięzione w samochodach i spędziły w nich noc, ponieważ francuskim służbom nie udało się odśnieżyć dróg na czas.

Co prawda 15-centymetrowe opady śniegu wywołały ekscytację niektórych paryżan próbujących zjeżdżać na nartach z Montmartre, ale generalnie śnieg spowodował zakłócenia w ruchu miejskim, kolejowym, a także lotniczym - kilka połączeń zostało odwołanych lub miało opóźnienia - informuje agencja Associated Press.

Prefektura policji w Paryżu wezwała kierowców, aby raczej nie wyjeżdżali samochodami na ulice.

Pomimo ogromnych korków na ulicach Paryża, szef tamtejszej policji Michel Delpuech pochwalił podjęte kroki, szczególnie decyzję w sprawie zakazu wjazdu do miasta ciężarówek we wtorek.

Reklama

Delpuech powiedział, że w sumie zatrzymano 3 790 ciężarówek, co przyczyniło się do udrożnienia ruchu. Dodał, że nie odnotowano żadnego wypadku śmiertelnego, ale w wypadkach w sumie rannych zostało 47 osób.

"W sumie 73 solarki wyjechały na 700 km dróg" - poinformował Delpuech. Jak dodał, zakaz dla ciężarówek został zniesiony w środę, żeby można było dostarczyć towary.

Minister transportu Elisabeth Borne zauważyła pewną poprawę, ale stwierdziła, że ruch drogowy "jest utrudniony". Ruch kolejowy również został spowolniony. Francuskie koleje SNCF zmniejszyły prędkość superszybkich pociągów TGV z powodu śniegu i zaleciły podróżnym przełożenie wyjazdu.

Dziesięć departamentów utrzymywało w środę pomarańczowy poziom alertu ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe i oblodzone drogi; w niektórych regionach Francji przestały jeździć autobusy szkolne.

W Velizy, małym miasteczku na przedmieściach Paryża, około 200 osób nie było w stanie wrócić z powrotem do domu i zostało rozlokowanych na noc w centrum handlowym i hali sportowej. Około 1500 innych osób spało w 46 schroniskach we francuskiej stolicy.

Na początku tego tygodnia w 22 departamentach kraju zainaugurowano program "Wielkie Zimno", mający na celu stworzenie około tysiąca dodatkowych miejsc dla bezdomnych.

W nadchodzących dniach Francję mają nawiedzić mrozy.