Sąd w Pakistanie skazał w środę 31 osób związanych ze zlinczowaniem studenta, fałszywie oskarżonego o bluźnierstwo. Do zbrodni doszło w ubiegłym roku w kampusie uniwersyteckim w mieście Mardan na północy kraju. Jeden ze sprawców usłyszał wyrok śmierci.Pięć osób skazano na dożywocie, pozostali otrzymali karę czterech lat więzienia - poinformował adwokat. Sąd uniewinnił kolejnych 26 osób.

Wśród oskarżonych byli studenci i pracownicy uniwersytetu. Nikt z nich nie przyznał się do winy.

Zabójstwo 23-letniego Mashala Khana wywołało oburzenie i podniosło kwestię nadużywania surowego prawa dotyczącego bluźnierstwa, zgodnie z którym za obrazę islamu lub Mahometa w Pakistanie grozi kara śmierci. Nawet pomówienie o bluźnierstwo może doprowadzić do wybuchu przemocy.

Khan uchodził za ciekawego świata i religijnego studenta, który lubił dyskutować na kontrowersyjne społeczne, polityczne i religijne tematy. Student został zaatakowany i pobity na śmierć przez tłum po dyskusji na temat religii.

W 2011 roku gubernator prowincji Pendżab Salman Taseer został zabity przez ochroniarza po tym, jak wezwał do zreformowania prawa związanego z bluźnierstwem. Zabójca Taseera, stracony w ubiegłym roku, został uznany przez islamskich radykałów za męczennika.