Ta ustawa jest z gruntu uczciwa, ona nie ma drugiego dna - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN. Dodał, że "uczciwość ustawy trzeba tłumaczyć".

"Ta ustawa jest z gruntu uczciwa. Nie ma drugiego dna. Wiele osób próbuje w niej doszukiwać się drugiego dna, że my chcemy coś ukryć przed opinią publiczną świata, albo odnosi się negatywnie od ludzi, którzy mówią prawdę. Nie, ta ustawa nie ma drugiego dna. Ona jest ustawą bardzo uczciwą i w tym sensie tę uczciwość ustawy trzeba tłumaczyć" - powiedział Szczerski w programie "Minęła 20" w TVP Info.

Pytany o to, czy Izrael nadal oczekuje zmian w ustawie, minister powiedział, że "teraz będziemy bardzo dokładnie w te głosy się wsłuchiwać". Dodał, że wie, iż na świecie jest więcej nieprozumień niż zrozumienia na temat tej ustawy. Podkreślił, że nieprawdą jest, iż ustawa ta zagraża świadectwom ocalonych z Holokaustu.

"Teraz najważniejsze jest, żeby trzymać kontakt i kanały komunikacji zarówno ze stroną izraelską, jak i z Waszyngtonem. To nieporozumienie raczej narasta niż opada" - stwierdził. Dodał, że cały czas jest w kontakcie z obiema stronami, które zgłaszały zastrzeżenia.

"To nie jest tak, że jesteśmy dziś już na jakimś etapie, w którym możemy mówić, że jesteśmy w dobrym miejscu. Jesteśmy wciąż w miejscu trudnym. Ale ten dialog trzeba prowadzić" - mówił Szczerski.