Międzynarodowy Komitet Olimpijski odwiesił zawieszony w prawach członka na początku października ubiegłego roku Brazylijski Komitet Olimpijski (COB). Powodem były zarzuty korupcyjne działaczy.

"Rząd brazylijski wyjaśnił wszystkie wątpliwości zgodnie z naszymi sugestiami" - napisano w oświadczeniu światowej centrali olimpijskiej.

Na miejsce zawieszonego w prawach członka MKKOl szefa CBO 75-letniego Carlosa Arthura Nuzmana wybrany został Paulo Wanderley.

Były szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Nuzman usłyszał w 2017 roku zarzuty korupcyjne. Według ustaleń prokuratury, działacz brał udział w procesie handlu głosami członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w procesie ubiegania się o organizację imprezy.

75-letni Nuzman został aresztowany 5 października, wraz ze swoją "prawą ręką", dyrektorem operacyjnym Rio 2016 Leonardo Grynerem. Na wniosek prokuratury zamrożono majątek działaczy o łącznej wartości miliarda reali (270 mln euro).

Dwa dni później MKOl zawiesił tymczasowo Brazylijski Komitet Olimpijski (COB), zamroził wszystkie środki finansowe tej organizacji, a ponadto odebrał Nuzmanowi tytuł honorowego członka MKOl i wykluczył go z komisji koordynacyjnej współpracującej z organizatorami igrzysk Tokio 2020. W konsekwencji 11 października Nuzman zrezygnował z funkcji przewodniczącego COB.

Zarzuty usłyszał także były gubernator stanu Rio de Janeiro Sergio Cabral. Miał on wręczyć łapówkę w wysokości dwóch milionów dolarów Senegalczykowi Lamine Diackowi - byłemu szefowi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i honorowemu członkowi MKOl - w zamian za oddanie głosu na Rio przy wyborze gospodarza igrzysk.

Na celowniku prokuratury znalazł się również Arthur Cesar de Menezes Soares, zwany "królem Arthurem", który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki. Złożono też doniesienia na Lamine Diacka i jego syna Papę Massatę Diacka.

Nuzman i Gryner umożliwili spotkanie i pośredniczyli w negocjacjach działaczy MKOl z Cabralem i "królem Arthurem". Majątek Nuzmana powiększył się o 457 procent w ciągu 10 z 22 lat na stanowisku szefa COB, mimo że nie wykazywał żadnych dodatkowych dochodów.

MKOl zawieszając COB zgodził się na udział sportowców tego kraju w 23. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.