Wydaje mi się, że są bardzo duże szanse na poprawę klimatu relacji polsko-niemieckich, ale przed nami jest ogromna praca - powiedział w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble.

Kuchciński przebywał w czwartek z wizytą w Berlinie. Po spotkaniu z Schaeublem pytano go, czy "można mówić o poprawie relacji polsko-niemieckich".

"Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o poprawę czy rozwój stosunków polsko-niemieckich, polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich, to moim zdaniem szanse są bardzo duże" - powiedział marszałek dziennikarzom.

Reklama

"Ale przed nami jest ogromna praca, polegająca m.in. na potrzebie włączenia się parlamentów, posłów i deputowanych do Bundestagu, nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji sejmowych czy spotkań prezydiów Bundestagu i Sejmu, ale także zainicjowanie zapowiedzianych czy omawianych przed laty wizytacji grup parlamentarzystów polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce, w różnych częściach Niemiec i Polski, nie tylko w Berlinie i Warszawie" - zauważył Kuchciński.

Dodał, że celem tych wizytacji byłoby "lepsze poznanie spraw" interesujących oba kraje oraz ułatwienie stosunków między Polską a Niemcami. "To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych tkwią w UE" - podkreślił.

Pytany, czy podczas spotkania z Schaeublem była mowa o reparacjach wojennych od Niemiec czy nowelizacji ustawy o IPN odparł, że temat ten się nie pojawił. Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy parlamentów obu krajów oraz przyszłości Unii Europejskiej.