Premier Viktor Orban jest najpopularniejszym kandydatem na szefa rządu przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech; popiera go ponad połowa ankietowanych - wynika z sondażu ośrodka Nezoepont, o którym pisze dziennik "Magyar Idoek".

Orbana popiera 54 proc. ankietowanych, a 39 proc. odrzuca jego kandydaturę.

Drugim pod względem popularności kandydatem na szefa rządu jest współprzewodniczący partii Dialog, popierany przez Węgierską Partię Socjalistyczną Gergely Karacsony, który może liczyć na poparcie 43 proc. respondentów; przeciwko temu politykowi jest 27 proc. badanych.

Najmniejszą popularnością cieszy się były socjalistyczny premier, szef Koalicji Demokratycznej Ferenc Gyurcsany, którego odrzuca aż 69 proc. respondentów, a popiera 22 proc. Duża jest także niechęć do kandydata partii Jobbik Gabora Vony, którego odrzuca 54 proc. zapytanych, a popiera 30 proc.

W środku stawki uplasowała się współprzewodnicząca partii Polityka Może Być Inna Bernadett Szel, którą poparło 40 proc. ankietowanych, a odrzuciło 35 proc.

Wybory odbędą się 8 kwietnia. Spodziewane jest zwycięstwo rządzącej koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, która z ogromną przewagą prowadzi w sondażach.