Znaczna część kwoty zwiększonego budżetu na 2018 r. jest przeznaczona na pozyskanie docelowej siedziby centrali IPN w Warszawie i rozwój Biuro Poszukiwań i Identyfikacji - poinformował PAP zastępca prezesa IPN Jan Baster.

Budżet Instytut Pamięci Narodowej ma zostać zwiększony o 74 mln i 147 tys. zł w stosunku do poprzedniego roku (289,141 mln. zł. w 2017 r. i 363,288 mln. zł. na rok 2018). PAP, że dodatkowe środki instytut zamierza przeznaczyć m.in. na pozyskanie nowej siedziby centralnej oraz rozwinięcie struktur niektórych biur.

"Znaczna część kwoty zwiększonego budżetu jest przeznaczona na pozyskanie docelowej siedziby centrali IPN w Warszawie" - powiedział PAP zastępca prezesa IPN Jan Baster, który odpowiada m.in. za sprawy administracyjne, finansowe i organizacyjne.

"Z dodatkowych środków, jakie IPN uzyskał w tegorocznej ustawie budżetowej finansowane będą zadania realizowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, a także jego rozbudowa umożliwiająca coraz skuteczniejsze prowadzenie prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych" - dodał.

Według Bastera, konieczność zwiększenia nakładów budżetowych wynika także z specyfiki funkcjonowania Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN, które zostało powołane w miejsce Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

"Pragnę zwrócić uwagę, że wzrost budżetu IPN spowodowany jest również innymi czynnikami, jak np. konieczność sfinansowania działalności Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa powołanego na podstawie nowelizacji Ustawy o IPN z kwietnia 2016 r. i zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania i opracowywania zasobu archiwalnego oraz innych wydatków majątkowych" - podkreślił.

Środki będą przeznaczone także na szereg okolicznościowych przedsięwzięć związanych z stuleciem odzyskania niepodległości.

"Wśród których najważniejsze inicjatywy to: cykl otwartych wykładów Akademia Niepodległości, Konkurs Edukacyjny +Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej+, produkcje filmowe poświęcone ważnym postaciom i wydarzeniom związanym ze stuleciem odrodzenia państwa polskiego, a także szeroko zakrojona społeczna kampania promocyjna mająca na celu prezentację w przestrzeni publicznej symboli Niepodległej" - zapowiedział Baster.

Od 28 czerwca 2013 r. główna siedziba IPN mieści się przy ul. Wołoskiej 7, w budynku zajmowanym wcześniej przez Agencję Rozwoju Przemysłu.