Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przekazał we wtorek obowiązki nowemu szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu.

Błaszczak, który obejmie resort obrony narodowej, przywitał nowego szefa MSWiA w gmachu ministerstwa około godziny 14.45.

Na Twitterze podziękował podległym służbom za dwa lata współpracy i życzył powodzenia nowemu ministrowi. "Dziękuję @PolskaPolicja, @Straz_Graniczna,@BOR_GOV_PL oraz @KGPSP za ponad dwa lata wspólnej służby. To był dla mnie zaszczyt. Jesteście w dobrych rękach. Ministrze @jbrudzinski powodzenia!" - napisał Błaszczak.

Brudziński do tej pory sprawował funkcję wicemarszałka Sejmu.

Nowy szef MSWiA urodził się w 4 lutego 1968 roku w Świerklańcu (woj. śląskie). Jest absolwentem Szkoły Sportów Letnich im. Bohaterów Sądecczyzny w Nowym Sączu i Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W 1997 roku uzyskał tytuł magistra na wydziale politologii i nauk społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego, a w 2002 ukończył studia podyplomowe z pedagogiki na tej samej uczelni.

Po zakończeniu studiów założył Morskie Centrum Informacji Zawodowej, zajmujące się podnoszeniem kwalifikacji językowych marynarzy i rybaków. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego Urzędu Morskiego w Szczecinie (w latach 2000–2002). Był wykładowcą w Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz w Policealnym Studium Administracji. Pracował również jako społeczny kurator sądowy, dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin (1993–1998) i specjalista w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń (1998–2000).

Do polityki trafił w 1991 roku, kiedy jako student włączył się w kampanię wyborczą Porozumienia Centrum. W tym samym roku został członkiem tej partii. Od 2001 roku w Prawie i Sprawiedliwości. W latach 2006-2008 pełnił funkcję najpierw dyrektora organizacyjnego biura PiS w Warszawie, a następnie sekretarza generalnego partii, a od 2009 roku przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS. We wrześniu 2016 roku został wiceprezesem PiS. Przez wiele lat pełnił też funkcję szefa struktur zachodniopomorskich ugrupowania.

Brudziński po raz pierwszy został wybrany posłem z list PiS w 2005 roku w okręgu szczecińskim zdobywając blisko 15 tysięcy głosów. Ponownie mandat poselski uzyskał w 2007 roku, kiedy to zagłosowało na niego ponad 30 tysięcy wyborców. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskał mandat z blisko 40 tysiącami głosów, a w 2015 roku ubiegał się skutecznie o poselską reelekcję uzyskując blisko 47 tysięcy głosów poparcia.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji w listopadzie 2015 roku został wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu.(PAP)

autor: Krzysztof Markowski, Paweł Żebrowski