Policja zatrzymała, a sąd aresztował funkcjonariusza KAS, 42-letniego Bartłomieja K., zatrudnionego na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie). Jest on podejrzany o nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zatrzymana też została 53-letnia Dorota N., która handlowała papierosami bez akcyzy. Jak wynika z ustaleń śledczych, przejmowane na granicy papierosy bez akcyzy, które powinny być zabezpieczone przez celnika, trafiały do kobiety. Ona sprzedawała je na targowiskach – poinformował w środę Andrzej Fijołek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zamieszany w nielegalny proceder funkcjonariusz miał ponadto przekazywać informacje dotyczące działalności służb na granicy. Policjanci przeszukali pomieszczenia należące do celnika. Zabezpieczyli należący do niego samochód wartości około 100 tys. zł.

Bartłomiejowi K. postawiono zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Za zarzucane mu przestępstwo grozi do 10 lat więzienia.

Dorota N. odpowie za handel papierosami bez akcyzy. Prokuratura zastosowała wobec niej poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie ustaleń policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Nadzoruje je oddział lubelskiej Prokuratury Okręgowej w Chełmie. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć