Dofinansowanie trafi do samorządowych placówek medycznych w powiatach: augustowskim, kolneńskim i wysokomazowieckim; umowy w tej sprawie podpisali z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim samorządowcy.

Inwestycje już trwają (piąta część ich wartości to wkłady własne); pieniądze muszą być wydane i rozliczone w tym roku.

Powiat augustowski otrzymał 1,8 mln zł dofinansowania. Szpital w Augustowie za te pieniądze m.in. buduje już zadaszony podjazd dla specjalistycznych karetek przy Izbie Przyjęć i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wraz z niezbędną infrastrukturą, zakupi sprzęt i aparaturę medyczną do oddziałów, zainstaluje też nowoczesną windę.

Szpital w Kolnie wykorzysta 750 tys. zł dotacji na zakup sprzętu medycznego do pracowni endoskopii, a szpital w Wysokiem Mazowieckiem 2,5 mln zł wyda na dwa ambulanse i tomograf komputerowy z oprogramowaniem.

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński zwraca uwagę na zakup nowoczesnego tomografu do szpitala w mieście który będzie przydatny m.in. w diagnostyce kardiologicznej. Cała inwestycja kosztować będzie, wraz z pracami budowlanymi ok. 3 mln zł.

"Mam nadzieję, że to dofinansowanie z budżetu państwa pozwoli tym szpitalom i mieszkańcom naszego województwa (...) uzyskiwać lepsze świadczenie usług zdrowotnych" - mówił po podpisaniu umów wojewoda Paszkowski.(PAP)