Laureatów nagród Grand Press 2017 za najlepsze materiały dziennikarskie oraz Dziennikarza Roku 2017 poznamy we wtorek podczas gali finałowej największego konkursu dziennikarskiego w Polsce Grand Press – Dziennikarz Roku.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Siedmiu dziennikarzy DGP otrzymało nominacje.

Jury nominowało do finału 54 materiały. Wśród nich jest aż sześć, które znalazły się na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". Ponadto, do nagrody Grand Press Economy nominoway został Tomasz Jóźwik.

W kategorii "NEWS" nominowano wywiad Magdaleny Rigamonti z Wacławem Berczyńskim pt. "Czasem kłócę się z Macierewiczem", w którym szef smoleńskiej podkomisji przyznał, że to on "wykończył" caracale, czyli że mimo braku stosownych uprawnień miał wpływ na przetarg na francuskie śmigłowce cykl "Senat przyjął nie tę ustawę" Patryka Słowika i Piotra Szymaniaka, którzy wykazali, że senatorowie głosowali nad inną wersją ustawy o Sądzie Najwyższym niż posłowie.

Karolina Lewestam jest z kolei nominowana w kategorii "PUBLICYSTYKA" za tekst "Nakręcona wojna" o tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu konflikt polsko-polski służy poszczególnym aktorom, ale wyniszcza nas jako społeczeństwo. Tu nominowany został także Andrzeja Andrysiaka za tekst "Atomy kontra wspólnota PiS" o tym, że wszystkie dotychczasowe idee, które mogły napędzać opozycję w Polsce, wypaliły się i zgasły.

W kategorii "WYWIAD" ponownie nominowana została Magdalena Rigamonti za rozmowę z Krystyną Kornicką-Ziobro, która oskarża lekarzy o spowodowanie śmierci swojego męża, a dziennikarce mówi, że jej syn minister nie angażował się w sprawę tak, jak by mógł.

Patryk Słowik i Jakub Styczyński otrzymali nominację w kategorii "DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE" za cykl artykułów "Bezprawie. Sieci apteczne od środka" gdzie opisują biznes apteczny, jego mroczną stronę i wielkie pieniądze, które sprawiają, że państwowi kontrolerzy są bezradni.

Zwycięzcy w kategoriach otrzymują czek o równowartości 1000 euro, a w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne dodatkowo smartfon Huawei – Mate 10 Pro wspomagany przez sztuczną inteligencję.