Kancelaria Prezydenta podała, że powołanie rządu Mateusza Morawieckiego odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według informacji na stronie Kancelarii Prezydenta podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

W piątek prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju ma się odbyć we wtorek.

W czwartek premier Szydło złożyła komitetowi politycznemu PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, została ona przyjęta; komitet wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Morawieckiego. Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Szydło ma zostać wicepremierem, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu.