Nie ma znaczenia kto będzie premierem, jeżeli rządzić będzie dalej Jarosław Kaczyński; zmienia się kukiełka- powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że spotkanie prezydenta, premier i prezesa PiS ma przykryć debatę nad wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

W czwartek, w drugim dniu posiedzenia, Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Grzegorz Schetyna, który został wskazany we wniosku jako kandydat na premiera zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada. W uzasadnieniu wniosku wskazano również na bieżącą politykę rządu, któremu PO zarzuca m.in. wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej oraz niszczenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego czy sądów.

Schetyna, pytany w radiowej Trójce o plany rekonstrukcji rządu ocenił, że "wiele wskazuje na to", że szefem rządu zostanie Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, "nie zakłada" że Beatę Szydło zastąpi wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. - To nie jest kwestia tego, kto będzie premierem, jeśli rządzić będzie dalej Jarosław Kaczyński. Zmienia się kukiełka - powiedział lider PO.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie ma dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

Zdaniem Schetyny, spotkanie to ma "przykryć" debatę nad wnioskiem nieufności dla rządu PiS oraz pokazać "że opozycja nie ma nic do powiedzenia".

Tłumaczył, że celem czwartkowej debaty w Sejmie nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności jest "pokazanie w jaki sposób funkcjonował ten rząd, w jaki sposób przyzwalał na łamanie praworządności i demokracji, w jaki sposób odsuwał nas od UE oraz ile złego zrobili poszczególni ministrowie".

W czwartek zbiera się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będą dotyczył rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki partii Beaty Mazurek nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusz Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".