Kompletną linię produkcyjną, 2,8 mln sztuk papierosów i komponenty do ich produkcji zabezpieczyli w miejscowości nieopodal Płocka funkcjonariusze celno-skarbowi i policjanci z CBŚP, w czasie likwidacji nielegalnej fabryki papierosów. Zatrzymano dwie osoby.

Akcję przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku oraz policjanci z warszawskiego CBŚP.

Gdyby zabezpieczone w tych działaniach wyroby tytoniowe trafiły na "czarny rynek", Skarb Państwa straciłby co najmniej 3 mln zł - podały w piątek we wspólnym komunikacie te służby.

Produkcja prowadzona była w hali na jednej z prywatnych posesji. Funkcjonariusze KAS i CBŚP odkryli i zabezpieczyli profesjonalne maszyny, za pomocą których produkowane były papierosy oznaczone logo "znanej tytoniowej marki". Zabezpieczono 2,8 mln sztuk gotowych papierosów oraz komponenty do ich produkcji, m.in. krajankę tytoniową, filtry, kleje, gilzy oraz bibułę papierosową.

"W skontrolowanej hali zabezpieczono również agregaty prądotwórcze, odkurzacze przemysłowe, wózki widłowe oraz kompresory wykorzystywane w procesie wytwarzania nielegalnego towaru" - podały służby.

Wartość rynkową samej linii produkcyjnej oszacowano na ok. 1,5 mln zł, a jej możliwości - nawet na 1 mln sztuk papierosów na dobę.

Zatrzymanym osobom postawiono zarzuty m.in. paserstwa akcyzowego; grozi za to do 6 lat więzienia. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gostyninie.