Wybitny polski okulista prof. Edward Wylęgała ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach znalazł się w gronie ekspertów programu "One Hundred Foreign Experts Plan" – podała w czwartek uczelnia. Będzie działał na rzecz rozwoju chińskiej prowincji Hebei.

Projekt "One Hundred Foreign Experts Plan" ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata w celu rozwoju chińskiej prowincji Hebei w związku z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, do których ta prowincja się przygotowuje.

W marcu tego roku zorganizowano konkurs, do którego zgłosiło się ponad 30 osób. Aplikacje ekspertów musiały być poparte przez instytucje naukowe z Chin i zawierać program rozwoju jednostki naukowej. Recenzentami programu byli eksperci z Chin, a wybór był koordynowany przez departamenty Edukacji, Nauki i Technologii, Spraw Zagranicznych i Finansowy prowincji Hebei.

W sumie po rygorystycznej ocenie wyłoniono 10 ekspertów spoza Chin dla prowincji Hebei. Prof. Edward Wylęgała jest jedynym Polakiem w tym gronie. W grupie tej znalazł się także Laureat Nagrody Nobla George Smoot ze Stanów Zjednoczonych jak również: John Crittenden - inżynier chemik i David Farber lekarz weterynarii z USA, Oene Oenema - inżynier rolnictwa z Holandii, Timothy O’Brien - lekarz genetyk z Irlandii, Katherina Backes - biolog z Niemiec, Diane Hildebrandt - inżynier elektryk z RPA, Jay Sanjayan - inżynier chemik z Australii oraz Florin Stanica - inżynier rolnictwa z Rumunii.

Prof. Edward Wylęgała, który jest kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki, obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych, chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu. W związku z nominacją prof. Wylegały Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym profesor od lat współpracuje, otrzymał środki na realizację przedstawionego programu w latach 2018-2019. (PAP)

Autor: Anna Gumułka