Projekt w sprawie zniesienie limitu górnego limitu składek na ZUS to spóźniona sprawiedliwość - powiedział w środę w Sejmie poseł PiS Tadeusz Cymański. Według niego niesprawiedliwe jest, że tylko wybrana część obywateli nie płaci składek na ZUS od całego wynagrodzenia.

Sejm zajmuje się w środę projektem ustawy ws. zniesienia limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Tadeusz Cymański (PiS) zwrócił uwagę, że ta ustawa pokazuje zjawisko kryzysu solidaryzmu społecznego. "To spóźniona sprawiedliwość po latach" - mówił. Jego zdaniem obowiązujące przepisy wprowadzano biorąc pod uwagę osobiste i partykularne interesy.

Zaznaczył, że środki, które uda się zdobyć dzięki wprowadzeniu proponowanych rozwiązań, "posłużą realizacji bardzo ważnych celów społecznych". Według niego niesprawiedliwe jest, że tylko wybrana część obywateli nie płaci składek od całego wynagrodzenia.

Poseł sprawozdawca Barbara Bartuś (PiS) wyjaśniała, że projekt zakłada zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podkreśliła, że w obecnym stanie prawnym, jeżeli ktoś zarabia powyżej ok. 10 tys. 700 zł miesięcznie, to ogranicza się mu w tym przypadku pobieranie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. "Od 1999 roku ci najbogatsi Polacy, ok. 2 proc. ubezpieczonych, nie mieli pobieranych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe" - dodała.

"Po przyjęciu tego projektu wszyscy Polacy będą odprowadzać składki od pełnej podstawy, w zależności od tego, ile zarabiają" - powiedziała.

Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2017 roku kwota ta wynosi 127 tys. 890 zł. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zniesienie tego limitu.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zasada ta zostanie również wprowadzona przy składkach odprowadzanych przez płatnika za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych.