463 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej weźmie udział w tegorocznej akcji "Znicz" - poinformowało we wtorek MON. Od wtorku do czwartku żołnierze ŻW będą wspierać policję m.in. w kierowaniu ruchem, przeciwdziałaniu kradzieżom i kontroli trzeźwości kierowców.

"463 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej weźmie udział w akcji #Znicz. Żołnierze będą współdziałać z Policją" - podał resort obrony narodowej na Twitterze.

Celem akcji - jak podkreślono w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ŻW - jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym, odwiedzającym groby swoich bliskich z okazji Dnia Wszystkich Świętych.

Według służb prasowych Żandarmerii, w tym roku - w ramach akcji "Znicz" - wzmożone patrole ŻW i policji, planowane są na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach cmentarzy. "W całym kraju żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą wspierać policjantów w kierowaniu ruchem, przeciwdziałaniu kradzieżom, kontroli trzeźwości kierowców, a także prędkości i stanu technicznego pojazdów" - czytamy w komunikacie ŻW.

Tegoroczna akcja "Znicz" ruszyła w piątek. Weźmie w niej udział około 5 tys. policjantów, którzy będą kontrolować kierowców i patrolować okolice cmentarzy w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. W tym roku w poprawę bezpieczeństwa na drogach pod hasłem "Nie zabijaj" włączyli się też duchowni. Obie akcje potrwają do 2 listopada.

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3 tys. osób. W 80 proc. sprawcami wypadków drogowych byli kierowcy. Jak przypomnieli policjanci, głównymi przyczynami wypadków drogowych, w szczególności tych śmiertelnych są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i jazda pod wpływem alkoholu.