W wieku 90 lat zmarła Zofia Bartoszewska, wdowa po Władysławie Bartoszewskim, wieloletnia współpracowniczka Państwowego Instytutu Wydawniczego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

Informację o jej śmierci potwierdził PAP sekretarz W. Bartoszewskiego Marcin Barcz, który powołał się w tej sprawie na relację najbliżej rodziny zmarłej.

"Pani Zofia zmarła dzisiaj rano, w domu" - powiedział Barcz. Poinformował też, że pogrzeb Zofii Bartoszewskiej odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Zofia Bartoszewska, z domu Makuch, urodziła się 27 maja 1927 r. w Warszawie. Była magistrem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym (PIW). Od 1967 r. była drugą żona Władysława Bartoszewskiego.

"Jeżeli się ma wyrazisty charakter, trudno jest się dopasować. Ale była dobra wola i jakoś się to ułożyło. Przyszła +wojna+ i trzeba było mojego męża chronić i pomagać mu" - mówiła o życiu z Władysławem Bartoszewskim w rozmowie z "Twoim Stylem" w marcu 2017 r.

Podczas stanu wojennego Zofia Bartoszewska została zwolniona ze stanowiska zastępcy redaktora naczelnego Państwowego Instytutu Wydawniczego za "niewłaściwy stosunek do rzeczywistości społecznej". Po 13 grudnia 1981 r. współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

"Mój mąż Władysław Bartoszewski, który w swoim życiu doświadczył niesłychanych przeżyć wojennych, obozowych, więziennych, zawsze powtarzał, że warto być przyzwoitym. Chodzi o to, żeby być w pełni człowiekiem realizującym to, co prowadzi do dobra. Trzeba kochać dobrych ludzi" - podkreślała w filmie o Władysławie Bartoszewskim.

Jeden z ostatnich dłuższych wywiadów z Zofią Bartoszewską ukazał się w książce "Walczyć za wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim". Zmarła 19 października 2017 r. w godzinach porannych w swoim domu na warszawskim Mokotowie.