W Sejmie odbywa się I Ogólnopolska Konferencja "Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji", organizowana z okazji obchodów Dnia Praw Rodziny. W konferencji bierze udział m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Żyjemy w trudnych czasach dla rodziny, żyjemy w trudnych czasach dla tej tradycyjnej rodziny. Żyjemy w czasach, kiedy za wszelką cenę chce się tę rodzinę zniszczyć, zdestruować i od strony prawnych konstrukcji, i rozwiązań, i od strony ekonomicznej" - podkreślił Ziobro.

Dodał, że rząd podjął się wyzwania "na miarę aktualnej epoki". "Stawia czoła tej cywilizacji destrukcji rodziny, stawia na rodzinę i będziemy w tym konsekwentni. Wywiążemy się z naszych zobowiązań, rodzina na pierwszym miejscu" - zaznaczył.

Reklama

Ziobro wskazując na globalne zagrożenia dla instytucji rodziny w sferze wartości, społecznej i kultury podkreślił, że nie wszystko, co przychodzi z Zachodu jest dobre i nie przypadkiem zostało też ukute pojęcie "cywilizacji śmierci".

"My mamy przeciwstawić cywilizacji śmierci - cywilizację miłości, bo miłość - tak, miłość, ta piękna wartość, ta emanacja sensu życia człowieka - jest podstawą, fundamentem każdej rodziny".

Reklama

"Można powiedzieć, że rola państwa jest gdzieś tam w tle, bo rodzina i miłość są ze sobą nierozerwalnie związane. To miłość przecież pojawia się w rodzinie, rozwija się w rodzinie; to miłość ma okazję przeżyć też trudne próby w czasie różnych sytuacji, które następują w każdej rodzinie, a państwo tylko i wyłącznie ma udzielać pewnego wsparcia, aby ta miłość zwyciężała nad słabościami, nad złem i nad też kryzysami, które każdą rodzinę w takim czy innym stopniu dotykają, czy mogą dotykać" - zwrócił uwagę minister sprawiedliwości.

Jak mówił, "państwo musi wywiązywać się ze swoich zadań, gwarancji stworzenia prawa, które chronić będzie rodzinę i najsłabszych, czyli dzieci". "Myślę, że ten rząd z tego zadania, w zakresie, które jest powierzone Ministerstwu Sprawiedliwości, wywiązuje się" - ocenił minister sprawiedliwości.

W trakcie konferencji minister Elżbieta Rafalska odczytała list premier Beaty Szydło. "Kiedy obejmowałam urząd premiera, wiedziałam, ze przed rządem wielkie zadania wsparcia polskich rodzin. Od początku czyniliśmy to naszym priorytetem" - napisała premier.

Szydło podkreśliła, że rodziny uczestniczą w "budowaniu tożsamości narodu". "Rolą rządu, wszystkich, którzy mają na sercu dobro ojczyzny, jest proponowanie i wprowadzanie w życie takich rozwiązań, które zachęcają do zakładania rodzin i pomagają im sprostać wyzwaniom codzienności".

Wśród działań prorodzinnych, które podjął rząd, premier wymieniła m.in. program 500 plus, program "Za życiem", rozwój Karty Dużej Rodziny oraz coraz większe środki na opiekę żłobkową.

"W każdym ministerstwie, w każdym urzędzie, na każdym szczeblu pamiętać musimy o podstawowym celu naszej misji, dobru polskiej rodziny" - podkreśliła.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.